Ocenenie z ankety ZLATÉ KRÍDLA si odniesli aj profesionáli zo sliačskej základne
31. august 2018 sa stal sviatkom pre Slovenskú leteckú komunitu, ktorá sa stretla v priestoroch Taktického krídla Sliač pri príležitosti udeľovania cien ZLATÉ KRÍDLA - Národná cena letectva Slovenskej republiky. Bol to v poradí už piaty ročník tejto prestížnej ankety, ktorá zviditeľňuje a každoročne oceňuje osobnosti, spoločnosti a rôzne subjekty, ktoré sú svojou činnosťou prínosom v rozličných smeroch slovenskému letectvu. Vyhlasovateľom ankety bola tak ako po minulé ročníky Slovenská letecká agentúra. Pri významnom výročí vzniku Československa a 100. výročia Československého letectva sa tento rok zamerali na osobnosti, ktoré sa významnou mierou pričinili o rozvoj letectva v priebehu storočia. Porota zložená z leteckých odborníkov rozhodla o víťazoch v šiestich kategóriách - História vojenského letectva, Súčasnosť vojenského letectva, Športové letectvo, Veda/Výskum/Vzdelávanie, Civilné letectvo a Prínos v letectve.
O Cene verejnosti mohli rozhodnúť všetci priaznivci letectva.
Medzi nominovanými v kategórii História vojenského letectva bol aj generálmajor in memoriam Otto Smik, ktorý za danú kategóriu nomináciu vyhral. Cenu ZLATÉ KRÍDLA - Národná cena letectva Slovenskej republiky
v kategórii História vojenského letectva prevzal z rúk náčelníka Generálneho štábu generálporučíka Daniela Zmeka veliteľ Taktického krídla generálmajora Otta Smika Sliač plukovník Vladimír Lisý.
„V roku 2002 bol Leteckej základni Sliač zapožičaný prezidentom Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom čestný názov práve po tomto úspešnom stíhačovi. Ocenenie patrí aj príslušníkom Taktického krídla Sliač, ktorí sú pokračovateľmi odkazu nielen generálmajora Otta Smika ale aj všetkých letcov a pozemného personálu, ktorí písali históriu Československých dejín. Svojou poctivou každodennou prácou, ktorú robia so srdcom mnohokrát vo veľmi náročných podmienkach, zabezpečujú aby Slovensko malo vždy krásnu modrú, bezpečnú a slobodnú oblohu, čím pokračujú v odkazoch našich predchodcov“ podčiarkol k odovzdaniu ceny plukovník Lisý.
Kto to vlastne Otto Smik bol a čo viedlo organizátorov podujatia Zlatých krídiel k tomu, aby ho nominovali? V každom prípade bol Otto Smik stíhací pilot s výnimočným talentom. Jeho kariéra bola krátka a závratná. Z obyčajného dôstojníckeho sluhu to dotiahol až na veliteľa britskej perute. Britské kráľovské letectvo preukázalo takéto uznanie len trom československým letcom. Jeho lietadlo zostrelili 28. novembra 1944 pri mestečku Zwolle v Holandsku. Otto mal vtedy iba dvadsaťdva rokov. Po skončení II. svetovej vojny bol niekoľkokrát povýšený in memoriam. Do hodnosti generálmajora in memoriam ho povýšil prezident Slovenskej republiky dňa 19. júla 1994.